29. 04. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Trgovci koriste savremene tehnologije da prate potrošače kako bi uhvatili korak sa onlajn dućanima, ali mnogim kupcima smeta „veliki brat” u šopingu.

Prodavnice na internetu mnogo bolje poznaju svoje kupce nego one od cigle i maltera. Svaki klik mišem marljivo registruju i prave profil potrošača kome tačno mogu da prilagode ponudu. Klasične radnje poslednjih godina sve više koriste nove tehnologije da bi upoznale kupce i unapredile poslovanje, ali često nailaze na njihovo negodovanje, piše „Njujork tajms”.

Američki lanac „Nordstrom” prošle jeseni je stavio na probu novi sistem kako bi saznao bar deo informacija kojih najveći onlajn dućan „Amazon” ima na pretek (na primer, koliko njih ulazi dnevno u radnju), tako što je pratio vaj-faj signal njihovih telefona. Ali ispostavilo se da „veliki brat” koji vreba sa interneta manje smeta nego onaj iz prave prodavnice. Kada su obavestili kupce da ih prate, suočili su se sa brojnim žalbama i prekinuli eksperiment.

„Nordstormov” pokušaj je deo trenda koji su prigrlile klasične prodavnice – da sakupe što više podataka o ponašanju i raspoloženju kupaca, koliko se zadržavaju ispred rafa sa slatkišima ili koliko dugo razgledaju pre nego što se odluče da pazare; prate signale mobilnih telefona ili ih snimaju kamerama. Tehnologija je toliko usavršena da softver otkriva i emocije, pa će, na primer, trgovac na kasi nervoznom muškarcu koji u petak veče stoji u redu, ponuditi flašu dobrog vina uz veliki popust.

Podaci koje na ovaj način trgovci dobiju mogu im pomoći da promene raspored izložene robe, da premeste kasu tamo gde se kupci najviše zadržavaju ili da ponude individualizovane kupone s popustom.

Trgovci se pravdaju da rade ono što je na internetu uobičajeno. Kalifornijska kompanija „Ritejl nekst” na osnovu snimaka kamere pravi procene koliko se kupci gde zadržavaju. Ako muškarci u zimskom periodu samo dva minuta zastaju na odeljenju kaputa, to je signal da trgovac možda nije dobro izložio robu. Tehnologija prati kupce pomoću smartfona čak i ako se nisu povezali na vaj-faj mrežu.

Stereoskopske kamere „Brikstrima” koštaju 1.500 dolara i prebrojavaju kupce, razvrstavajući ih po polu i uzrastu. Ako se u nekom delu prodavnice više zadržavaju, trgovac može da otvori dodatnu kasu.

Oprema je toliko usavršena da prepoznaje šta neka osoba razgleda, pa čak i kakvo joj je raspoloženje. Ruska firma „Sinkvera” pravi softver za kase koji prepoznaje pol, uzrast i raspoloženje kupca. Na osnovu podataka svako dobija prilagođenu reklamnu ponudu ili kupon za popust.

Njujorška firma „Nomi” ide korak dalje, pa povezuje telefon sa osobom ukoliko je kupac skinuo aplikaciju prodavnice ili svojevoljno dao mejl. Profil togkupca sadržaće broj poseta, šta je razgledao na njihovom sajtu i sve prethodne kupovine. Kad sledeći put uđe, dobiće preko telefona specijalnu ponudu na osnovu ranijih interesovanja. Zatim ga prate pomoću vaj-faj signala kroz prodavnicu.

„Ako provede 20 minuta na odeljenju obuće, prodavnica mu može poslati kupon s popustom za cipele”, kaže za „Njujork tajms” Kori Kapaso iz ove firme.

Dok nekima smeta što im kamere prate svaki korak i emociju, drugi su zadovoljni ako na ovaj način mogu da zarade koji dolar. Aplikacija jedne kompanija iz Sijetla nudi kupcima novac i poklon kartice „Amazona” i „Gugla” ako otkriju pol, uzrast i prihode i dozvole da budu praćeni.

„Volela bih da mi se na ekranu pojavi kupon s popustom. Prodavnice se bave prodajom. To ima smisla”, komentariše Linda Vertlib, blogerka iz Filadelfije, kojoj ne smeta ovaj način „uhođenja”.

Izvor: Politika

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.