18. 04. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Izvor: Politika

Države članice imaju obavezu da od 3. jula zabrane prodaju plastičnih tanjira, čaša, slamčica, a problema na tržištu već ima.

Popularne zamene za plastiku koje se koriste za izradu jedonkratnih pribora za jelo i posuđa, mogle bi da budu takođe štetne po zdravlje potrošača.

Ovo pokazuje najnovije istraživanje najveće evropske potrošačke organizacije BEUC. U ispitivanju rađenom u četiri države EU ustanovljeno je da zabrinutost izazivaju hemikalije pronađene u papirnim slamčicama, posudama od biljnih vlakana i tanjirima napravljenim od palminog lišća. Utvrđeno je i da su potrošači u nekim slučajevima bili obmanuti da kupuju proizvode od ekoloških materijala.

Udruženje BEUC i njegove organizacije članice pozvale su nadležne u EU da osiguraju da plastične alternative za jednokratnu upotrebu budu bezbedne i da ne dovode potrošače u zabludu.

U saopštenju te organizacije navodi se da je u više od polovine uzorkovanih proizvoda pronađena jedna ili više neželjenih hemikalija u količini iznad preporučenih nivoa (53 odsto), uključujući i one za koje se sumnja da uzrokuju rak. U petini proizvoda ove hemikalije bile su blizu granica. Kako će mnogi predmeti od plastike za jednokratnu upotrebu biti zabranjeni u EU (od 3. jula 2021. godine), proizvođači i potrošači sve više se okreću alternativama od bambusa, papira ili palminog lišća. Za razliku od plastike, bezbednost za upotrebu ovih materijala nije regulisana u EU jer ne postoje posebna pravila, ističu u BEUC-u.

Poslednje istraživanje takođe ukazuje da takozvane zelene preporuke popularnih plastičnih alternativa mogu da dovedu potrošače u zabludu. Kod nekoliko ispitivanih uzoraka proizvođači su tvrdili da su proizvodi biorazgradivi. Ipak, test je otkrio da su kod mnogih pronađene hemikalije koje se verovatno nikada neće potpuno razgraditi u prirodi već će ostati u životnoj sredini i akumuliraće se u zemlji, vodi i živim organizmima.

Monik Gojan, generalna direktorka BEUC-a, rekla je da plastični tanjiri i čaše za jednokratnu upotrebu uskoro postaju prošlost tako da će alternative na bazi biljaka i papira prirodno steći popularnost među potrošačima.

– Dobro je to što EU konačno uklanja plastiku s tržišta, ali podjednako bi morali da odbacimo i toksične hemikalije koje se nalaze u alternativnim materijalima – izjavila je Gojan.

– Činjenica je da ih sadrže mnoge plastične alternative, što znači da se jedan zagađivač zamenjuje drugim – istakla je ona. Kako je naglasila, rezultati istraživanja koje imamo dokazuju da je krajnje vreme da se EU usvoje stroga pravila u ovom sektoru koja štite potrošače i životnu sredinu.

– Zelene etikete poput: „prirodno” ili „biorazgradivo” nemaju mesta na posuđu za jednokratnu upotrebu koje sadrži postojane hemikalije. Takve lažne tvrdnje stvaraju zabunu među potrošačima i otežavaju im prepoznavanje tanjira, slamki ili činija koje su ekološki prihvatljivije od ostalih. EU treba da očisti tržište ambalaže za hranu od svih obmanjujućih zelenih tvrdnji – upozorila je direktorka BEUC-a.

U skladu s EU direktivama države članice imaju obavezu da do 3. jula, ove godine, zabrane prodaju plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu.

Osim plastičnih tanjira, čaša, kašičica, štapića za uši, slamčica... proizvodima za jednokratnu upotrebu smatraju se i posude za brzu hranu ili kutije za jelo, sendviče, sendviče i salate, kao i kutije za svežu ili prerađenu hranu koja ne zahteva dalju pripremu, poput voća, povrća i slatkiša.

Izvor: Politika

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.